top of page

70 lat Wozowni

 

Początkowo działająca jako Delegatura w Toruniu Oddziału CBWA w Bydgoszczy, następnie jako Delegatura w Toruniu Biura Wystaw Artystycznych w Bydgoszczy; 1 stycznia 1976 r. przekształcona zostaje w BWA w Toruniu, by w 1992 roku stać się Państwową Galerią Sztuki “Wozownia”. Aktualny statut oraz nazwa obowiązują od 2009 roku, a sama Wozownia świętuje w tym roku 70 – lecie swojej działalności wystawienniczej. 

 

W pierwszych latach wspólną siedzibą ZPAP i Galerii był Dom Plastyka, od roku 1957  “Dwór Artusa” przy Rynku   Staromiejskim, natomiast od 1975 nowo – wybudowany pawilon przy ul. Ducha Św. 8/10. Dziś mieści się ona przy ulicy Rabiańskiej 20, w budynku dawnej pruskiej wozowni artyleryjskiej. Powstał on w latach 1819- 1821, na gruncie wykupionym od miasta przez rząd pruski i wchodził w skład zespołu toruńskich budowli garnizonowych. 

Sama przestrzeń Wozowni odznacza się charakterystyczną specyfiką; rzędy ciemnych, drewnianych słupów rozgałęziające się pod sufitem podtrzymują strop Galerii. Jako jej nierozłączny element niekiedy są nie tylko adaptowane na potrzeby ekspozycji, lecz w przypadku wystaw takich, jak Słupy i reszty Jana Berdyszaka (2007) czy Odnalezione. Utrwalone Katarzyny Podgórskiej- Glonti (2008)  – stają się ich namacalnym ciałem. 

 

“(...)każde działanie, każda aranżacja ekspozycji w Wozowni musi odbywać się wobec słupów z uwzględnieniem ich wyrazistej, nie pozwalającej się zignorować obecności.
I zawsze od początku trzeba rozwiązać kwestię, jak do owych słupów się odnieść – udawać, że ich nie ma? wprząc w koncepcję pokazu i możliwie “zneutralizować”? a może właśnie wyzyskać i podkreślić ich obecność? Wystawiane dzieła nie mogą przecież zwalczać się wzajemnie z zastanym otoczeniem; powinny zaistnieć w nim na najbardziej korzystnych dla nich zasadach, czyli wtedy, gdy masywność słupów usunie się w cień(...)”

 

Marta Smolińska-Byczuk, “Belcanto i osłupienie”, Katalog wystawy Jan Berdyszak: Słupyi reszty 

 

W ciągu całej działalności Galerii, zobaczyć można było w niej prace artystów takich, jak Władysław Hasior (1977), Jan Berdyszak, Izabella Gustowska i Natalia LL. Ma na ona także swoim koncie szereg cyklicznych imprez i projektów, m. in.: Międzynarodowe Triennale Grafiki “Kolor w grafice”, Triennale Małych Form Malarskich czy Laboratorium Sztuki. Przede wszystkim jednak, Galeria Sztuki Wozownia jest miejscem otwartym dla młodych. 

 

Z okazji jubileuszu, przygotowane zostały trzy wystawy: Podróż w przeszłość, Pokaz najlepszych studenckich projektów identyfikacji graficznej jubileuszu #70latWozowni oraz 

Wystawa wybranych prac z kolekcji Wozowni. 

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w Polsce, są one niedostępne, jednak Galeria przygotowała specjalny materiał podsumowujący 70 lat swojej działalności.

Patrycja Wójcik

 

 

Więcej o jubileuszu:

http://wozownia.pl/70latwozowni-wystawy-w-ramach-jubileuszu-galerii/

 

Źródło: 

Galeria Sztuki Wozownia, [http://wozownia.pl/] , dostęp [13.11.2020]

bottom of page